Kézművesség
Kézműves foglalkozásaink, játszóházaink
Elsősorban a gyerekek számára jelentenek igazán nagy élményt és örömet foglalkozásaink, annak ellenére, hogy nincs korhoz kötve a rajtuk való részvétel. Így csak bátorítani tudok minden érdeklődő felnőttet is, aki haza szeretné vinni és otthon hasznosítani az itt szerzett ismereteket, hogy vegyenek részt összejöveteleinken. Ezek főleg valamilyen régi, ma már elvétve előforduló mesterség anyagaival, fogásaival, alapjaival ismertetik meg a résztvevőket persze játék közben. A foglalkozások mindig úgy vannak összeállítva, hogy a végére valamilyen kis használati vagy dísztárgy illetve egy játékszer elkészüljön. A közös együttléthez jó szórakozást és kellemes időtöltést kívánunk.
Csuhézás:
A csuhé egy olyan természetes anyag, ami régen minden falusi háznál keletkezett ahol gazdálkodtak. A kukoricacsövet borító leveleket használták különböző használati tárgyak pl. kosarak, szatyrok, lábtörlők stb. elkészítéséhez. Mi a játszóházakban szeretnénk ennek az anyagnak a sokoldalúságát és a mai világban is használhatóságát bemutatni illetve megszerettetni. Elsősorban a gyerekek fantáziája szab csak határt, hogy néhány alapfogás elsajátítása után milyen figura születik kezük munkája nyomán. Készülhetnek különböző állatfigurák, emberek, boszorkány, karácsonyfadíszek vagy akár betlehemet is alkothatnak, akik részt vesznek játszóházunkban a foglalkozás időbeli aktualitásához igazodóan.
Gyöngyözés:
A gyöngy, mint díszítő elem nem új keletű dolog. A népviseletben is szerepet kap különböző ékszerek, főleg nyakékek formájában és ruhadíszítő anyagként is nagy jelentősége van, elsősorban az ünnepre való ruhákon jelenik meg számos vidéken. A foglalkozásainkon mi az ékszerek mellett egy kicsit játékosabb céllal is használjuk. Különböző állatfigurákat készítve még a fiúk érdeklődését és kedvét is sikerült számos esetben felkeltenünk ez iránt a foglalkozás iránt.
Tojásfestés:
A tojásfestés egy ma is élő hagyomány, így játszóházunknak ebben az esetben ennek őrzés a fő célja. Ez a foglalkozás minden évben húsvétot megelőzően van, hogy a lányokat segítsük az ünnepre való készülődésben. Több féle hagyományos tojásfestési módszerrel ismerkedhetnek, még a festőlevek elkészítésében is szerepet kap a hagyomány a mai festékek felhasználása mellett. A festőnövények mellett a különböző vidékekről származó motívumokkal is találkoznak az érdeklődők. A kitartóbbak, akik több tojást is elkészítenek a foglalkozás végére akár egy „tojásfát” is hazavihetnek, ami az ünnepi asztal dísze lehet.
Nemezelés:
A gyapjú puha tapintása már az egészen kis gyerekeknek is örömet okoz. Nemezeléseink során a gyapjúból, mint egy természetes alapanyagból különböző játékok és használati tárgyak születnek a gyerekek keze munkáját dicsérve. Az egyszerű labdától indulva akár a bonyolultabb kis mackóig, táskákig, sapkákig stb. is eljuthatnak, akik rendszeresen részt vesznek a foglalkozásokon.
Agyagozás:
Az agyag, mint egy régi mesterség, a fazekas munka alapanyagaként ismeretes a legtöbb ember számára. Játszóházainkban azonban nem a fazekasság irányába igyekszünk, nem korongozunk, hanem kézzel marokedényeket készítünk. Ebbe a tárgy csoportba nem csak kifejezett edények tartoznak. A különböző sípok és újbábok, marionett figurák, és egyéb apróbb játékok is elkészíthetők. A foglalkozásokon elsajátított módszereket felhasználva később bárki készíthet az otthonában is hasonló tárgyakat mivel semmi bonyolultabb eszközigénye nincs ennek a tevékenységnek.
Íjászat:
Az íjászat, mint ősi harcmodor ma már nem jelentkezik a mindennapi életben. Ehelyett sportként, hobbiként fordulnak felé az emberek. Célunk az érdeklődök megismertetése ezzel az ősi harcművészettel, harci eszközzel és használatával, némi történelmi ismeretekkel együtt. A foglalkozásokon bemutatókon mai mesterek által készített, de a hagyományos formavilágot felvonultató, egyes népcsoportok által használt tradicionális íjakat használunk.