Erdélyi Kopó
Az erdélyi kopó az egyik legelegánsabb kutyafajta. Ősi magyar vadászeb, amit a speciális éghajlati, terep- és vadászati viszonyok alakítottak ki. Egész megjelenése nemességet, harmóniát tükröz. Közepes méretű, használatából adódóan teste atlétikus felépítésű, szikár, izmos, túlzásoktól mentes, mozgása kiegyensúlyozott, elegáns.
Általános jellemzői
Alaptermészete nyugodt, ugyanakkor határozott, temperamentumos. Igénytelen és alkalmazkodó, feleslegesen sohasem ugat. Csodálatosan kijön a gyerekekkel, játékos természete ideális családi kedvenccé teszi. Idegenekkel szemben tartózkodó és gyanakvó, de gazdájához nagyon ragaszkodik, azt meg is védi.
Két változatban tenyésztik. Egyik a hosszú lábú, másik a rövid lábú kopó. A hosszú lábú erdélyi kopót erdei vadászatokhoz, nagyvad - régebben bölény, majd medve, vaddisznó, hiúz -, a rövid lábú erdélyi kopót fedett területeken apróvad - róka, nyúl -, valamint sziklás terepen zergevadászatra használták eredetileg.
Munkája
Az erdélyi kopó kitűnően hajt és állít, keresésre és csapázásra is használható. Szaglása rendkívül jó, a hideg nyomon is kitartóan keres, friss nyomra érve jellegzetes nyifogással csahol, hajtás közben messze hangzó, magas, csengő hangot hallat. A kisebb ragadozókat lefojtja, a nagyvadakat hajtja és állítja. Vadászatokon vezetőjétől távol is önállóan dolgozik, egy-egy vadászaton 80-100 km-t is lefut. Indulási helyére mindig visszatér. Jellegzetes munkája, a gyalogos kopózás, során három-öt kutyából álló füzérben használják, de egyedül is dolgozik. Magyarországon az érvényben lévő vadászati jogszabályaink szerint vaddisznó hajtásra és sebzett nagyvad utánkeresésére használhatjuk a fajtát, Erdélyben ezenfelül medvevadászaton is bevetik az erősebb, rámenősebb egyedeket.
Szívósságát, kitartását erejét a vadászati alkalmazás mellett a sportkutyázásban, kutyás sportokban kamatoztathatjuk.
A kopó fő szerepe a megtéveszthetetlen nyomtartás és a hatalmas terület gyors lekeresése. Az első és legfontosabb a vad megtalálása. Ebben a kopó utólérhetetlen, mert míg hajtás közben talajszimattal dolgozik, addig keresés közben légszimattal, rendkívül gyors vágtában. A magasan terjedő szagok észleléséért olykor két lábra emelkedik. Ha már megvan a vad, akkor lassú galoppban talajszimattal követi. A kopónak nyomtartónak kell lennie, nem térhet át másik még azonos fajú vadnak a nyomára sem.
Az erdélyi kopó munkakutya, tenyésztésbe vonásához tenyészszemlén és képességvizsgán kell számot adnia öröklött tulajdonságairól. A fajtagondozó szervezet, a Magyarországi Erdélyi Kopó Klub koordinálja és felügyeli.
A fajtáról bővebb információt a fajtagondozó szervezetnél, a Magyarországi Erdélyi Kopó Klubnál kaphat. Honlapja: www.erdelyikopo.net